Blog

Şan Dersi İle Ses Güzelleşir Mi?

 

İzmir de şan kursu olarak merak edilen daha doğrusu ses eğitimi olarak merak edilen sorulardan bir tanesi ders alındıktan sonra ses güzelleşir mi ? Bu sorunun cevabını yazımızda objektif olarak teknik veriler ile açıklıyoruz.

Şan dersinin amacı doğuştan var olan sesin şarkı söylerken veya konuşurken frekans kayıplarına uğramadan (kısılma,gıcık ) sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlamaktır.

şan dersi izmir
şan dersi izmir

Ses telleri birbirine paralel iki adet kastan oluşmaktadır.Bu kaslar birbirleriyle paralel şekilde açılıp kapanarak sesin çıkması sağlanır.Ses tellerinde doğuştan yada yanlış pozisyonda şarkı söylemekten kaynaklanan doğru şekilde açılıp kapanmama gibi problemler olabilir.Konuşurken veya şarkı söylerken sözcüklerin altından hava gelir.Bu ses tellerinin sağlıklı şekilde açılıp kapanmamasından kaynaklanmaktadır.

Detaylı şekilde okumanız için gözatabilirsiniz.https://www.kayasanatakademi.com/san-kursu/

 Şarkı Söylerken Sesini Kaybetme !

Şan Dersi ile belli egzersiz ve etütlerle bu kayıplar giderilebilir.Bu durumda şan dersi alacak kursiyer sadece şarkı söylemek için değil doğru şekilde şarkı söylemek için eğitim almalıdır.Yanlış eğitim sonucunda ses telleri üzerinde kanamalar,nödüller ,polipler kistler oluşabilir.Bu durum sizleri ameliyata kadar götürebilir.Şan eğitimi alacağınız eğitmen büyük rol oynamaktadır.Sizin enstrümanınız ses telleriniz olduğu için enstrümanınıza iyi bakmanız gerekmektedir.

Ses rengi hali hazırda değiştirmek şeklinde bir uygulama yoktur.Çocukluktan ergenliğe geçiş aşamasında doğal olarak seste değişimler olabilir.Fakat bu değişimler tamamen doğaldır.Bu değişimler sırasında şan eğitimi alınmamalıdır.

şan kursu izmir
şan kursu izmir

 

Oturmuş bir ses  ergenlik sürecindeki değişimler tamamlandıktan sonra var olan sesinizi kullanırken önce vucudunuzun duruşu ,diyaframın önemi diyaframın sesteki etkisini kavramanız gerekmektedir.Sesinizin doğru pozisyonda çıkması için en önemlisi budur.Daha sonrasında pes ve tiz sesleriniz ile ilgili etütler egzersizler yapılarak zamanla kullanmadığınız kayıplarınız tekrardan kazandırılır.

Doğru sesle şarkı söylemeniz sizleri şarkı söylerken bir adım ileriye taşıyacaktır.Sesinizin  güzelleşmesi adına yapılan çalışmalar ses renginiz ile değil doğru nota basımı sağlıklı şarkı söyleme adına olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim Hattı