Kaya Sanat Blog

Şan Dersi İle Ses Güzelleşir Mi?

Ses eğitiminde merak edilen sorulardan bir tanesi şan kursu alındıktan sonra ses güzelleşir mi? Bu sorunun cevabını yazımızda objektif olarak teknik veriler ile açıklıyoruz.

Şan dersinin amacı doğuştan var olan sesin şarkı söylerken veya konuşurken frekans kayıplarına uğramadan (kısılma, gıcık) sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlamaktır.

Ses Eğitimi ile Sesim Güzelleşir mi?

Ses telleri birbirine paralel iki adet kastan oluşmaktadır.Bu kaslar birbirleriyle paralel şekilde açılıp kapanarak sesin çıkması sağlanır.Ses tellerinde doğuştan yada yanlış pozisyonda şarkı söylemekten kaynaklanan doğru şekilde açılıp kapanmama gibi problemler olabilir.Konuşurken veya şarkı söylerken sözcüklerin altından hava gelir.Bu ses tellerinin sağlıklı şekilde açılıp kapanmamasından kaynaklanmaktadır.

 Şarkı Söylerken Sesini Kaybetme

Şan Dersi ile belli egzersiz ve etütlerle bu kayıplar giderilebilir.Bu durumda şan dersi alacak kursiyer sadece şarkı söylemek için değil doğru şekilde şarkı söylemek için eğitim almalıdır.

Yanlış eğitim sonucunda ses telleri üzerinde kanamalar,nödüller ,polipler kistler oluşabilir.Bu durum sizleri ameliyata kadar götürebilir.Şan eğitimi alacağınız eğitmen büyük rol oynamaktadır. Sizin enstrümanınız ses telleriniz olduğu için enstrümanınıza iyi bakmanız gerekmektedir.

Ses rengi hali hazırda değiştirmek şeklinde bir uygulama yoktur.Çocukluktan ergenliğe geçiş aşamasında doğal olarak seste değişimler olabilir.Fakat bu değişimler tamamen doğaldır.Bu değişimler sırasında şan eğitimi alınmamalıdır.

Ses Tellerinizi Kanatmayın

Oturmuş bir ses  ergenlik sürecindeki değişimler tamamlandıktan sonra var olan sesinizi kullanırken önce vucudunuzun duruşu ,diyaframın önemi diyaframın sesteki etkisini kavramanız gerekmektedir.Sesinizin doğru pozisyonda çıkması için en önemlisi budur.Daha sonrasında pes ve tiz sesleriniz ile ilgili etütler egzersizler yapılarak zamanla kullanmadığınız kayıplarınız tekrardan kazandırılır.

Doğru sesle şarkı söylemeniz sizleri şarkı söylerken bir adım ileriye taşıyacaktır.Sesinizin  güzelleşmesi adına yapılan çalışmalar ses renginiz ile değil doğru nota basımı sağlıklı şarkı söyleme adına olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WeCreativez WhatsApp Support
WhatsApp Hattı
👋 Size nasıl yardımcı olabilirim?