KurslarMüzik Kursları

İzmir Keman Kursu

İzmir Keman Kursu

Kaya Sanat Akademi Keman kursu İzmir sonsuz bir sanat dünyasında kapılarını açıyor! Tek yapmanız gereken bizi telefondan arayıp randevu almak, gerisini alanında uzman eğitmenlerimizde!

Keman zor görünse de doğru anlatımlarla kısa sürede şarkı çalabileceğinizin sözünü sizlere verebiliyoruz.Doğru teknik ve doğru şarkı seçimi ile zor dediğimiz keman sizleri dahi şaşırtacağından bizler eminiz.

Ücretsiz Keman Dersi

Ücretsiz keman deneme derslerinde sorabileceğiniz tüm soruları sorup ders içeriği hakkında bilgi alabilirsiniz.  Aşağıdaki telefon numaramızı arayarak ücretsiz keman deneme dersi talep edebilirsiniz.

Keman Kursu İçeriği ve Konuları

 • Yeni öğretim metodları
 • 7 gün sabah 10 akşam 10 çalışma saatleri
 • Öğrencilerimizin öz güveni ve bireylerin kendini ifade etmesi için yapılan etkinlikler
 • Ders haricinde eğitmen gözetiminde ücretsiz etüt
 • Her hafta belirli günlerde İzmir keman kursu öğrencilerinden ikili (duo), üçlü (trio) Gruplar oluşturup veliler ve öğrencilerimize dinletiler yapıyoruz. Bu sayede keman çalan öğrencilerimizde aldıkları  eğitimi sergileyebilecekler ayrıca dinleti yapmaları ruhsal ve bedensel olarak kendilerine iyi gelecektir.
 • Yılda bir defa 4-5 günlük müzik kampları yapıyoruz. Kaya Sanat Akademi İzmir Keman kursu Karşıyaka her yıl olduğu müzik kampının ne olduğu hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklanması; Müzik Kampı; Müzik kamplarının sonunda mini konserler yaparak çalışmalarının meyvelerini almalarına imkan sağlıyoruz.
 • Her yıl  sonunda yapılan yıl sonu öğrenci konserleri ile sahne büyüsünü öğrencilerimize yaşatıyoruz.
 • Her hafta derslerden hariç teori ve solfej dersleri, hem de ücretsiz olarak işleniyor.

Kaç Dersten Sonra Şarkı Çalabilirim ?

Keman Kursu İzmir soruları arasında kaç ders sonra şarkı çalabilirim sorusu çok sorulan sorular arasındadır.Keman perdesiz yaylı enstrüman ailesinin en küçük üyesidir.Yaylı olması ayrıca bastığımız yerde ki notaların yerinin belli olmaması kemanın zorluk seviyesini arttırıyor.

Keman Kursu Karşıyaka olarak ilk derslerde keman tutuş yanı sıra yay tutuş oturtturulduktan sonra yavaş yavaş parmak basmaya geçilir.Öncelikle uygun tellerde nota basmaya başlanarak doğru sesler ile belirli etütler ve egzersizler yapılır.

Şarkı Çalmaya Başlıyoruz ?

Unutulmamalıdır ki keman kursu ders aşamalarında belirli bir temel sağlanmalıdır.Temel egzersizler ve etütler oturtturulmadan geçilmemelidir.Eğitmenlerimiz pratik bir şekilde la teli re teli sol teli ve mi telinde ki notaları sizlere öğreterek şarkı çalmak İçin bütün verileri sağlamış oluyoruz.

Kaç Ders Oldu ?

Keman kursu Karşıyaka çok kapsamlı ders programlarına devam ederken süremiz de ilerlemiş oluyor.Sizler evde ne kadar tekrar ederseniz o kadar hızlı ilerlemiş olursunuz.

Her ders sizlere en kısa sürede şarkı çaldırmak için seferber olan eğitmenimiz ve kurumumuz gerek nota gerekse pratik olarak ders haricinde de sizleri kurumda ağırlayarak hedefimize giden yolda arkanızda duruyor.Sizler evde günlük etüt ve egzersizler yaparak şarkı çalma yeteneğinizi hızlandırabilirsiniz.Günde 1 saat çalışırsanız bu süre çok ama çok kısalır .Şimdiden kolaylıklar dileriz .

Keman kursu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Keman çalmak için günde ne kadar süre çalışmalıyım?

Keman üzerinde bastığınız seslerin temiz ve net gelmesi için sürekli tekrar etmelisiniz. Unutmayın siz kemanı bir gün bırakırsanız keman sizi iki gün boyunca bırakır. 

Bu yüzden Keman kursu İzmir eğitimlerine başlarken bu gibi küçük görünen ama hayati maddelere dikkat etmelisiniz. Günde ortalama 30 ile 45 dk arası çalışarak iyi kemancı olmak için hızlı ilerleyeceğinizden bizler eminiz.

Keman; diğer enstrümanlara nazaran biraz daha ilgi çekici daha fazla pratik yapmayı gerektiren bir çalgıdır. Çalışamayacağınız günler de hiç olmazsa ertesi gün 1.5 saat çalışarak arayı kapatabilirsiniz.

Yeni teli takarken önce sol telini burgunun içinde bulunduğu delikten geçiriyorum.Telin üzerinde renkli kısım bitene kadar burguyu sıkarak renkli kısmı bitirene kadar çeviriyorum.Sonrasında alt tarafta fix dediğimiz yere geçirip azcık sıkıyorum.Bunu diğer teller de de uygulayabilirsiniz.

Keman kursu Karşıyaka olarak amacımız keman ile ilgili bilgilerinizi yenilemek bunun yanı sıra basit işlemler için para vermenizi istemiyoruz.Bu ve bunun gibi yazılarımız devam edecek.

Keman da  Fix Kullanımı 

İzmir keman kursu içeriğinde keman çalımı aşamasında akort yapmayı da öğrenmeniz gelişiminiz açısından çok önemlidir.Bu süreçte akortsuz keman çalmak sizlerin şarkı çalma süresini bir hayli uzatacaktır.

Eğitmenlerimiz sizlere temel keman çalma kurallarını gösterdikten sonrasında akort nasıl yapılır bu konu üzerinde duracaktır.

 • Fix Nedir ?

Fix ;keman üzerinde bulunan 4 adet küçük vida sistemi ile çalışan küçük burgulardır. Keman köprüsü ile keman kuyruğu arasında bulunur.

Öncelikle burgulardan akort yaptıktan sonra küçük akort kaymalarını fix dediğimiz küçük burgulardan yapabilirsiniz.Burgular kadar riskli değildir. Fixler ile akort yaparken tel kopmaz.

Önemli :Her zaman öncelikle yukarıda ki burgulardan akort yapmaya başlamalısınız daha sonra fixlerden yapmalısınız.

Ana burgulardan her hangi bir teli 1 tur çevirmenize karşılık fixleri 10 tur çevirmeniz gerekecektir.Bu da hem zaman hem de gereksiz eziyet olacaktır.Belirli zaman sonra fix yatakları bozulabilir.

Öğrenci Kemanını El Yapım Keman Yapmak

İzmir keman kursu içeriğinde keman tellerinin öneminden bahsediyoruz.Bir kaç küçük müdahale ile başlangıç kemanından daha iyi ses çıkarmanın yollarından bahsedeceğiz.

Keman tellerinin çıkan ses üzerinde bir etkisi var mıdır ? Yoksa kemanın ağacının mı kaliteli olması gerekir ? Bu soruların cevaplarını vererek sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Öğrenci kemanlarının üzerinde fabrikasyon teller dediğimiz markası olmayan sadece çelik malzemeden üretilen teller vardır.Bu teller kemanınıza takıldığı için bu sesler sizleri rahatsız edecektir.Sizler doğru teknikle yay çekmenize rağmen çıkan ses gıcırtılı olacaktır.

 • Bütçeniz Yetmeyebilir !!!

Tam profesyonel bir keman almaya bütçeniz yetmeyebilir.Çünkü tam el yapımı kemanlar üç -dört bin tl olarak satılıyor.Öğrenci kemanına yapacağımız  bir kaç müdahale ile sesini değiştirebilirsiniz.Bir tık daha güzel hale getirebilirsiniz.

Öğrenci kemanı aldınız ve kısıtlı bir bütçe ile neler yapabilirsiniz ?

 • El yapımı köprü takmalısınız !

Kemanın ergonomik yapısı gereği sesi keman gövdesine ileten tek yer köprü dediğimiz malzemedir.Bu ağaç ne kadar eski ve kuru olursa ses o kadar gür ve berrak çıkar.Dünyaca ünlü keman köprüsü üreten Aubert keman köprüleri piyasa 50 tl civarında satılmaktadır.Hayati öneme sahip müdahalelerden bir tanesidir.

 • Telleri Değiştirmelisiniz !

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kemanın üzerinde fabrikasyon sıradan teller bulunmaktadır.Bunları hemen söküp atın.Bu tellerin yerine thomastik, pirastro gibi çelik üzerine gümüş kaplamalı tel alabilirsiniz.Piyasa fiyatları 150 -200 tl arasındadır.

Kemanınıza bu iki hayati öneme sahip parçalara müdahale ederseniz arada ki farkı muhakkak hissedersiniz. Bir el yapımı kadar olmasada eskisinden çok daha iyi olacağının sözünü verebiliriz. Keman kursu İzmir sizler için araştırmaya devam edecek.

Keman Telleri Nasıl Üretilir ?

      Keman Kursu İzmir ilebugünkeman tellerinin hangi malzemeden nasıl üretildiğini araştırdık.

 • Gerçekten kedi bağırsağından mı üretiliyor?

Ortaçağda İtalyan Luthierler (keman ustaları)  kedi bağırsağının daha iyi ses çıkardığına inandıklarından kedi bağırsağının kurutulmasından sonra belirli işlemlerden geçirerek keman da kullanırlardı.

Zaman ilerledikçe kedilerin bu şekilde katledilmesinin uğursuzluk getirdiğine kanaat getirerek koyun bağırsağı kullanmaya başladılar.

Teknoloji  ile beraber artık çelik hayatımıza girdiğinden bu yana keman telleri çelik malzemesinden yapılıyor.Fakat Arp telleri hala bağırsaktan yapılıyor.Ama kedi bağırsağı değil 🙂

Belirli kalınlıktaki çelik, işlemden geçirilerek titreştiğinde  sol – re – la – mi frekanslarını verecek şekilde ayarlanır. Sonrasında ise gümüş yada alüminyum ile üzeri sarılarak bugünkü halini almıştır.

Keman Kursu Karşıyaka olarak bizler gün geçmeden sizlere yeni konular, yeni icatlar ve merak edilen her konuyu burada yazmaya devam edeceğiz .

Kemanımı Akort Edemiyorum ?

İzmir keman kursu öğrencilerinin en fazla sorulan sorulardan bir tanesi ise  kemanın akortsuz olması ve akort kaçırması ile ilgili sordukları sorulardır.Özellikle ilk dersler de kemanın akortsuz olması ve sizlerin akort yapamaması biraz can sıkıcı olabilir.

Kaya Sanat Akademi olarak eğitmenlerimiz sizlere ilk derslerden akort yapmak için gerekli olan programı yükleyip keman akordunu anlatmaktadır.Belirli dönemlerde ise yani başlayan öğrencilere keman akordu adı altında workshoplar yapılmaktadır.Sizlerin akortsuz keman çalmasını istemiyoruz.

Belli bir süre sonra yavaş yavaş eğitmenimiz gözetimin de akort yapmaya başlıyoruz.

Her kemanın akordu bozulur. Bu çok ama çok normaldir. Çok pahalı kemanların da akordu bozulur. Bu yüzden kemanım da sorun var diye düşünmeyin. Fakat çok çok kötü kemanlarda vardır. Akort tutmayan bunları da zaten eğitmenimiz sizlere aldırmayacaktır.

Keman kursu Karşıyaka olarak sizlere daha fazla bilgi vermek istiyoruz.

Telefonlara Yüklenen Keman Akort Programları

Keman kursu İzmir de akort yapmak için kullanılan programlardan bahsetmeye çalışacağız.Bu programlardan hangileri pratik ,hangileri ücretsiz bu programları listeleyerek daha  kolay akort yapabileceğinizi düşünüyoruz.

İos işletim sistemi içerisinde bulunan programlar genelde android işletim sisteminde de bulunuyor.Ücretli uygulamalara gerek olduğunu düşünmüyoruz.Telefonlara akort cihazları yüklenmeden önce müzik marketlerde akort cihazları satılırdı.Fakat şuan için bunlara gerek yok.

Keman kursu İzmir olarak bu programları sizler için araştırdık . Kullanışlı olarak pratik bir program olan ‘ Tuner  Lite’ programını kullanabilirsiniz.Ayrıca  g-strings , n-track akort cihazları da gayet sorunsuz akort yapmanıza yardımcı olacaktır.

Akort yaparken dikkat etmeniz gerekenleri üst yazımızda anlatmıştık.

Reçine Nedir ?

Kemanınızın kutusunda minik bir arkadaş vardır.Kendisi küçük olmakla beraber önemi çok büyüktür.Onsuz ne yazık ki kemanınızdan ses çıkaramazsınız.Reçine arşeye sürülen arşenizde ki kıllara yapışkan bir özellik kazandırarak tellerden ses çıkarmanızı sağlar.Marka ve fiyatları değişkenlik gösterebilir.

Çok üst düzey bir reçine almanıza gerek yoktur.Keman kutusundan çıkan reçine ile idare edebilirsiniz.

Keman kursu İzmir içeriğinde bahsederken reçineden de bahsetmeden geçmek istemedik.Sert zemine düşürmemeye dikkat edin çünkü çok hassas olduğu için çok çabuk dağılırlar.

Keman Nasıl Temizlenir ?

Keman kursu İzmir derslerine başladıktan sonra güzel güzel keman çalışıyorsunuz.Keman çalışırken elleriniz terleyebilir ve teller üzerinde oksit birikebilir.Teller üzerinde ki oksit hem telin ergonomik yapısını bozar hem de daha kalın tok ve kapalı ses çıkmasına neden olur.

Ayrıca arşeye sürdüğümüz reçine tozları telde bir katman olmasına neden oluyor.Bunun yanı sıra dökülen tozlar kemanınızın gövdesine de yapışabiliyor.

 • Peki Çözüm Nedir ?

1.Çözüm-  Mikrofiber  bir bezi çok çok az su ile nemlendirerek gövdeyi ve telleri temizlemeniz yetecektir.

2.Çözüm – Piyasada, müzik marketlerin de enstrüman temizleme ilacı veya enstrüman temizleme cilası gibi ürünler satılmaktadır.Bu ürünlerden de seçebilirsiniz.

Kolonya ve alkolü yüksek kimyasallar kemanınızın cilasını kabartarak geriye dönülmez sonuçlara neden olabilir.Bu yüzden gayet basit ve fazla yormadan yukarıda belirttiğimiz şekilde sorununuzu çözebilirsiniz.

Nemli bezi kemanınızın tuşesine çok fazla değdirmiyoruz.Önemli olan tellerdeki oksiti temizlemektir.Unutmayın tuşe (parmaklarımızı bastığımız siyah zemin ) de bir ağaç ve şişmesi kabarması olağan olan kemanın bir parçasıdır.

En Kolay Çalınan Keman Parçaları Nelerdir ?

Keman kursu İzmir  ile dersler sırasında hangi şarkıların daha kolay çalınacağının listesini yapıyoruz.Herkes kısa sürede keman çalarak mutlu olmak ister.Biz eğitmenler de bu konuda sizlere yardımcı olarak daha hızlı şekilde öğretmek sizleri mutlu ederek  bizlerken bizler de mutlu oluruz.

Keman her ne kadar uzun süreçler de sonuç alınan bir enstrüman olsa da daha  fazla ilgi ile özel ders içerisinde sizler ile daha fazla ilgilenerek hızlı şekilde keman öğrenmeniz için hiç bir engel yoktur.

Keman kurslarında ilk olarak la ve re telleri öğretilir.Bu teller de bazı egzersizler yapılarak sizlerin kemana ve arşeye hakim olmanızı sağlamaya çalışırız.

 • Hangi Şarkıdan Başlıyoruz ?

İlk olarak re ve la tellerini bitirdikten sonra “fikrimin ince gülü” ile güzel bir giriş yapabilirsiniz.Sonrasında “Duydum Ki Unutmuşsun Gözlerimin Rengini” şarkısı ile devam edebilirsiniz.

 • Biraz daha ilerledikten sonra ?

Swan Like ile batı müziğine adım atabiliriz.Bu eser dünyaca ünlü müzisyenlerin keman ve piyano sanatçılarının çalmaktan çok zevk aldığı ölümsüz eserlerden bir tanesidir.

Ortalama 2 aylık olduktan sonra daha uzun soluklu eserler çalmanızı öneririz.Kendiniz evde de zaman ayırdıktan sonra çok çok güzel bir teknikle keman çalmanız kaçınılmazdır.

-Love Story

-Yiğidim Aslanım Burda Yatıyor

-Kalinka

-My Way

-40.Senfoni

Keman Kursu İzmir olarak yaptığınız araştırmalar sonunda gittiğiniz kursta ilk 2 ayda çalacağınız  eserleri listeledik.Bu zorlukta daha fazla şarkılar listelenebilir.

Keman Burgularının Kaymaması İçin ?

Akort yaptığınız halde burguların tutmaması kayması akort yapamaz hale getirip sizleri canınızdan bezdirebilir.İzmir keman kursu olarak bir kaç basit yöntemle bu dertten kolayca kurtulabilirsiniz.

Başlangıç olarak ailelerimiz ve yetişkin kursiyerlerimiz öğrenci kemanı almaktadırlar.Öğrenci kemanlarının neredeyse tamamı çin malı olduğundan fabrikasyon olarak imal edilir.Kaliteli kemanlar da burgu abanoz olduğundan kayma yaşanmaz.

 • Peki tutmayan burgular için neler yapılabilir?

Öncelikle keman kursu İzmir olarak sizlere bir kaç ipucu ile bu sorunun üstesinden nasıl geleceğinizi anlatalım.

Öncelikle bu işlemler akort yapmayı öğrendikten sonra yapmanız önemlidir.İlk aşamalarda çare olmasada burguyu içeriye doğrusu bastırarak çevirmeyi deneyebilirsiniz.Bu geçici bir çözüm olup belli yerden sonra işe yaramayacaktır.Kökten çözüm nedir derseniz ?

Öncelikle sol telini çıkararak kurşun kalem ile kemanınızın içine giren kısmı kalemle karalıyorsunuz.Sonra teli takıp akortluyorsunuz.Böylelikle burgu geriye salmayacaktır.Bu işlemi sırasıyla re -la ve mi telleri içinde uygulayarak sorunu çözebilirsiniz.

Keman İçin Müzik Kulağım Var Mı ?

Keman kursu İzmir içinde bulunan Kaya sanat Akademi de deneme derslerine geldiğinizde öncelikle neden keman çalmak istediğiniz sorulur.Sizleri daha iyi yönlendirmek amacıyla öğrencimizle küçük bir anket yapmak her zaman sizler ve bizler için çok faydalı olmuştur.

Deneme dersi içeriğinde bizler için önemli olan en temel konu ritm kulağıdır.Küçük kalıplar ile küçük ritimler sorarak ritim kulağını test ederiz.Bu test sonucunu eğitmenlerimiz olumlu olumsuz olarak objektif şekilde sizlerle paylaşıyor.Çocuğunuz müziğe yeteneği olmayıp çok güzel resim yapabilir.Bizler sizler adına bunları da düşünmek zorundayız .

Keman kursu İzmir de derslere başlamadan önce ücretsiz deneme derslerimiz içeriğinde ritm testi bunun yanında keman tutuş yay tutuş gibi pratik 20 dakikalık bir des yapılır.Konusunda tecrübeli eğitmenlerimiz bu süre içerisinde öğrencimizin durumunu sizlerle paylaşarak sonuca ulaştırırlar.

0542 696 83 03 numarasını arayarak ücretsiz deneme dersi talep edilebilirsiniz. Bu sayede en doğru kararı verebilecek ve bilinçli şekilde keman kursuna başlayabileceksiniz.

Peki Kaya Sanat İzmir Keman Kursları Nerede?

Kaya Sanat Akademi, İzmir’in güzide semti Karşıyaka’da bulunuyor. Herkesin ortak buluşma zamanı! Siz de çok geçmeden bu sanat ailesini ve keman kursu almanın ayrıcalıklarından hemen faydalanmak için 0542 696 83 03  numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz!

İzmir Müzik Kursları

Kurs: Piyano Kursu
Ön kayıtlar açık!
280 ₺ kişi başına
 

Etiketler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.
WeCreativez WhatsApp Support
WhatsApp Hattı
👋 Size nasıl yardımcı olabilirim?