Kaya Sanat Blog

Kemanda Vibrato Nasıl Yapılır?

Kemanda Vibrato Tekniği Nedir?

Kemanda Vibrato Tekniği Nedir?
Kemanda Vibrato Tekniği Nedir?

Kemanda vibrato tekniği 16 yüzyılla beraber keman üzerinde kullanılmaya başlanmıştır. Fakat yaygın hale gelemeyip dönemin keman sanatçıları tarafından benimsenmeyip unutulmuştur. Bu süreç 16/17/18 yy lara kadar devam etmiştir.19 yy da tekrardan uygulanmaya başlanıp günümüzde ise sürekli kullanılır.Bunu yanısıra sadece Batı Müziğinde değil Türk Müziğinde de vibrato tekniği uygulanmıştır.

Keman da Vibrato: Parmak Titretme

Kemanda Vibrato Tekniği nedir? nasıl yapılır? - Kaya Sanat Akademi kursu anlatıyor.
Kemanda Vibrato Tekniği nedir? nasıl yapılır? – Kaya Sanat Akademi kursu anlatıyor.

Vibrato kelime anlamı olarak titreşim demektir. Vibrato nota geçişlerinde veya uzun süreli notaları daha ahenkli ve yumuşak duyulmasını sağlamak amacıyla yapılır. Vibrato yani parmak titretme çalışmaları yapmadan önce kemanda nota yerlerini tam olarak basmanız gerekmekte ayrıca çıkacak sesin akortlu olmasına da özen göstermelisiniz. Her şey hazırsa kemanda süsleme tekniklerine geçelim :)

Kemanda Vibrato Nasıl Yapılır? (Video)

Vibrato nasıl yapılır? vibrato yapılırken yapılan hatalar nelerdir videomuzu izleyerek vibrato tekniğinizi geliştirebilirsiniz.

Kemanda Vibrato Çalışması: Parmak titretme nasıl yapılır?

Kemanda Vibrato Çalışması: Parmak titretme nasıl yapılır?
  • Vibratoya başlarken öncelikle Re teli üzerine 1.parmağımızla basacağımız Mi sesi üzerinde çalışmalısınız.
  • Bileğimizin en kolay vibrato pozisyonunu alacağı sestir. Yapılan yanlışlıklardan bir tanesi vibrato çalışırken parmağımızı titretmek olmalıyken komple elimizi oynatmamız vibrato yapmanızı güç ve imkansız hale getirir.
  • Nota üzerinde vibrato yapılmalıdır şeklinde bir işaret bulunmamaktadır. Çaldığınız eser de uzun soluklu notalar da vibrato yapabilirsiniz.
  • Re teli 1.parmak olan Mi sesinde başlayıp daha sonra Re teli 2.parmak olan Fa daha sonra 3.parmak olan sol sesleriyle vibrato çalışmalarınızı sıklaştırabilirsiniz.
Etiketler

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WeCreativez WhatsApp Support
WhatsApp Hattı
👋 Size nasıl yardımcı olabilirim?
Kapalı