Kaya Sanat Blog

Keman Yayına Reçine Nasıl Sürülür?

Reçine Nedir?

Kemanınızın kutusunda minik bir arkadaş vardır.Kendisi küçük olmakla beraber önemi çok büyüktür.Onsuz ne yazık ki kemanınızdan ses çıkaramazsınız.Reçine arşeye sürülen arşenizde ki kıllara yapışkan bir özellik kazandırarak tellerden ses çıkarmanızı sağlar.Marka ve fiyatları değişkenlik gösterebilir.

Çok üst düzey bir reçine almanıza gerek yoktur.Keman kutusundan çıkan reçine ile idare edebilirsiniz.

Keman kursu İzmir içeriğinde bahsederken reçineden de bahsetmeden geçmek istemedik.Sert zemine düşürmemeye dikkat edin çünkü çok hassas olduğu için çok çabuk dağılırlar.

Keman Nasıl Temizlenir?

Keman kursu İzmir derslerine başladıktan sonra güzel güzel keman çalışıyorsunuz.Keman çalışırken elleriniz terleyebilir ve teller üzerinde oksit birikebilir.Teller üzerinde ki oksit hem telin ergonomik yapısını bozar hem de daha kalın tok ve kapalı ses çıkmasına neden olur.

Ayrıca arşeye sürdüğümüz reçine tozları telde bir katman olmasına neden oluyor.Bunun yanı sıra dökülen tozlar kemanınızın gövdesine de yapışabiliyor.

Peki Çözüm Nedir?

1. Çözüm

Mikrofiber  bir bezi çok çok az su ile nemlendirerek gövdeyi ve telleri temizlemeniz yetecektir.

2. Çözüm

Piyasada, müzik marketlerin de enstrüman temizleme ilacı veya enstrüman temizleme cilası gibi ürünler satılmaktadır.Bu ürünlerden de seçebilirsiniz.

Kolonya ve alkolü yüksek kimyasallar kemanınızın cilasını kabartarak geriye dönülmez sonuçlara neden olabilir.Bu yüzden gayet basit ve fazla yormadan yukarıda belirttiğimiz şekilde sorununuzu çözebilirsiniz.

Nemli bezi kemanınızın tuşesine çok fazla değdirmiyoruz.Önemli olan tellerdeki oksiti temizlemektir.Unutmayın tuşe (parmaklarımızı bastığımız siyah zemin ) de bir ağaç ve şişmesi kabarması olağan olan kemanın bir parçasıdır.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WeCreativez WhatsApp Support
WhatsApp Hattı
👋 Size nasıl yardımcı olabilirim?
Kapalı