Ney Kursu

İzmir Ney Kursu

Tasavvuf müziğinin simgesi haline gelen Ney ismini Farsça’dan almıştır. Ney yapımında kullanılan ağaç her ne kadar kamış olarak bilinse de aslında ‘’kargı’’ olarak adlandırılır. Klasik Osmanlı Müziği, Türk Sanat Müziği ve Tasavvuf Müziği çalgısı olan Ney, çıkardığı buğulu ve ahenkli sesi ile muhteşem karakteristik yapısını ortaya koyar.

Ney çalan kişilere Neyzen ismi verilmektedir. İzmir ney kursu ders içeriğinde, özellikle öğrencilerimize Türk Müziği Solfej ve Kuramı öğretilmektedir. Ney çalmak için öncelikle başlangıç seviyesinde makam bilgisi öğretilmektedir.

Ney çalarken kullanacağınız basit makamlar buselik, hüseyni, rast’tır. Bu makamlar aynı zamanda en çok kullanılan makamlar olarak geçer.

İzlediğimiz veya dinlediğiniz neyzenler genel olarak çalacakları eserlerin başlarında bir taksim yapmaktadırlar. Bu taksim tamamen makamlardan oluşmaktadır.

Ney çalmak isteyen herkes doğru eğitimlerle kısa sürede ney çalabilir. İzmir ney kursu olarak ilk olarak derslerde Ney tutuşu, oturuş ve çalgının kendi yapısal özellikleri öğretilmektedir. İzmir ney kursu almanın herhangi bir yaşı olmadığı gibi her zaman kurs alınabilir ve kısa sürede ney çalabilirsiniz. Günümüzde farklı müzik tarzlarının arasında da kullanılmaya başlanan ney dünya müziklerine ulaşmayı başarmıştır.

Neyin tarihini itibari ile birçok Neyzen yetişmiştir. Bu neyzenlerden en bilinen isimleri Neyzen Teyfik, Niyazi Sayın, Ulvi Ergüner, Rauf Yekta Bey olarak sıralayabiliriz.

Kaç Çeşit Ney Vardır?

Ney kendi içerisinde 8 başlıkta toplanmaktadır.

  1. Kız Ney
  2. Mansur Ney
  3. Şah Ney
  4. Davud Ney
  5. Bolahenk Ney
  6. Süpürde
  7. Müstahsen
  8. Kız Ney Kaba

Günümüzde Dünyaca ünlü besteci olan Fazıl Say birçok bestesinde ve senfonisinde Ney taksimlerine yer vermiştir. Fazıl Say İstanbul Senfonisi arasında tarihin o anki duygularını gözlerimizin önüne getiren neyzen Burcu Karadağ bu senfonilerde çağdaş müziğimizde de yer almayı başarmıştır.

İzmir ney kursu olarak Karşıyaka’da bulunan Kaya Sanat Akademi’de sizlerle kısa sürede ilerleyebilirsiniz. Kaya Sanat Akademi orkestrasında yer alma fırsatı yakalayabilirsiniz.

× Whatsapp İletişim Hattı