Keman Kursu

İzmir Keman Kursu

Kaya Sanat Akademi Keman kursu İzmir sonsuz bir sanat dünyasında kapılarını açıyor! Tek yapmanız gereken bizi telefondan arayıp randevu almak, gerisini alanında uzman eğitmenlerimizde!

Keman zor görünse de doğru anlatımlarla kısa sürede şarkı çalabileceğinizin sözünü sizlere verebiliyoruz.Doğru teknik ve doğru şarkı seçimi ile zor dediğimiz keman sizleri dahi şaşırtacağından bizler eminiz.

Ücretsiz Keman Dersi

Ücretsiz keman deneme derslerinde sorabileceğiniz tüm soruları sorup ders içeriği hakkında bilgi alabilirsiniz.  Aşağıdaki telefon numaramızı arayarak ücretsiz keman deneme dersi talep edebilirsiniz.

Keman Kursu İçeriği ve Konuları

 • Yeni öğretim metodları
 • 7 gün sabah 10 akşam 10 çalışma saatleri
 • Öğrencilerimizin öz güveni ve bireylerin kendini ifade etmesi için yapılan etkinlikler
 • Ders haricinde eğitmen gözetiminde ücretsiz etüt
 • Her hafta belirli günlerde İzmir keman kursu öğrencilerinden ikili (duo), üçlü (trio) Gruplar oluşturup veliler ve öğrencilerimize dinletiler yapıyoruz. Bu sayede keman çalan öğrencilerimizde aldıkları  eğitimi sergileyebilecekler ayrıca dinleti yapmaları ruhsal ve bedensel olarak kendilerine iyi gelecektir.
 • Yılda bir defa 4-5 günlük müzik kampları yapıyoruz. Kaya Sanat Akademi İzmir Keman kursu Karşıyaka her yıl olduğu müzik kampının ne olduğu hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklanması; Müzik Kampı; Müzik kamplarının sonunda mini konserler yaparak çalışmalarının meyvelerini almalarına imkan sağlıyoruz.
 • Her yıl  sonunda yapılan yıl sonu öğrenci konserleri ile sahne büyüsünü öğrencilerimize yaşatıyoruz.
 • Her hafta derslerden hariç teori ve solfej dersleri, hem de ücretsiz olarak işleniyor.

Kaç Dersten Sonra Şarkı Çalabilirim ?

Keman Kursu İzmir soruları arasında kaç ders sonra şarkı çalabilirim sorusu çok sorulan sorular arasındadır.Keman perdesiz yaylı enstrüman ailesinin en küçük üyesidir.Yaylı olması ayrıca bastığımız yerde ki notaların yerinin belli olmaması kemanın zorluk seviyesini arttırıyor.

Keman Kursu Karşıyaka olarak ilk derslerde keman tutuş yanı sıra yay tutuş oturtturulduktan sonra yavaş yavaş parmak basmaya geçilir.Öncelikle uygun tellerde nota basmaya başlanarak doğru sesler ile belirli etütler ve egzersizler yapılır.

Şarkı Çalmaya Başlıyoruz ?

Unutulmamalıdır ki keman kursu ders aşamalarında belirli bir temel sağlanmalıdır.Temel egzersizler ve etütler oturtturulmadan geçilmemelidir.Eğitmenlerimiz pratik bir şekilde la teli re teli sol teli ve mi telinde ki notaları sizlere öğreterek şarkı çalmak İçin bütün verileri sağlamış oluyoruz.

Kaç Ders Oldu ?

Keman kursu Karşıyaka çok kapsamlı ders programlarına devam ederken süremiz de ilerlemiş oluyor.Sizler evde ne kadar tekrar ederseniz o kadar hızlı ilerlemiş olursunuz.

Her ders sizlere en kısa sürede şarkı çaldırmak için seferber olan eğitmenimiz ve kurumumuz gerek nota gerekse pratik olarak ders haricinde de sizleri kurumda ağırlayarak hedefimize giden yolda arkanızda duruyor.Sizler evde günlük etüt ve egzersizler yaparak şarkı çalma yeteneğinizi hızlandırabilirsiniz.Günde 1 saat çalışırsanız bu süre çok ama çok kısalır .Şimdiden kolaylıklar dileriz .

Keman kursu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Keman çalmak için günde ne kadar süre çalışmalıyım?

Keman üzerinde bastığınız seslerin temiz ve net gelmesi için sürekli tekrar etmelisiniz. Unutmayın siz kemanı bir gün bırakırsanız keman sizi iki gün boyunca bırakır. 

Bu yüzden Keman kursu İzmir eğitimlerine başlarken bu gibi küçük görünen ama hayati maddelere dikkat etmelisiniz. Günde ortalama 30 ile 45 dk arası çalışarak iyi kemancı olmak için hızlı ilerleyeceğinizden bizler eminiz.

Keman; diğer enstrümanlara nazaran biraz daha ilgi çekici daha fazla pratik yapmayı gerektiren bir çalgıdır. Çalışamayacağınız günler de hiç olmazsa ertesi gün 1.5 saat çalışarak arayı kapatabilirsiniz.

Keman


Vibrato Nasıl Yapılır ?

Keman kursu İzmir başlığı altında keman çalanların ve çalmak isteyenlerin en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de  kemanda vibrato tekniği nasıl yapılır? Vibrato yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Vibrato kelime anlamı ile titreşim demektir. Keman da vibrato ise notanın titreşimi demektir. Vibrato yapmadan önce mutlaka seslerini ve akordunuzu kontrol etmelisiniz. Seslerinizi temiz bastıktan sonra titretme yapılabilir.

Öncelikle re telinde birinci parmağımızı bastıktan sonra mi sesini elde ediyoruz. Vibratoya öncelikle ‘mi’ sesinden başlamak daha doğru olur gibi düşünüyorum. Çünkü en kolay basılacak ses ve parmağınıza ekstra bir görev vermeye gerek kalmadan doğal olarak titreşime müsait bir yapıda duracaktır.

Öncelikle keman kursu İzmir  adına sizler için vibrato nasıl yapılır adında bir video yayınladık. Burada kolayca öğrenebilirsiniz.

Önemli :Parmağınızı titreştirirken bastığınız sesten parmağınızı kaldırmadan sadece yüzeyini ileri geri yaparak titreşimi sağlayabilirsiniz.İlk aşamalarda çok yavaş yapmanızı önerirken zamanla hızlanacaktır.Daha sonra ikinci parmak ,üçüncü parmak ile devam ederek çalışmalar yapabilirsiniz.

Sıradan bir şekilde keman çalan biri olmak istemiyor ve diğer keman çalan insanlardan bir farkınız olsun istiyorsanız, bahsettiğimiz bu vibrato teknikleriyle sizi dinleyenleri kendinize hayran bırakabilirsiniz.

Vibrato tekniklerini bol pratik ile tekrarlayıp keman çalışınıza yansıttıktan sonra ayrılmaz parçanız haline geleceğinden şüpheniz olmasın. Keman hakkında aklınızda yer alan tüm soruları eğitmenlerimize sorabilirsin.

Ücretsiz deneme dersi için bizi 0542 696 83 03 numaralı telefondan arayıp randevu talep edebilirsiniz. 

Solaklar Nasıl Keman Çalmalı ?

Keman kursu İzmir olarak merak edilen ve cevabının hiç bir sitede net olarak verilmediği sorumuzun cevabını bu başlık altında net olarak veriyoruz.

Keman kursu dendiğinde solaklar bir kere daha düşünüyorlar.Emin olun ki keman eğitmenleri de bu konusa kararsız.’Nasıl rahatsan öyle çal diyip’karambole başlatabiliyorlar.

Öncelikle keman çalarken iki elinizide aktif olarak kullanıyorsunuz.Sağlak olsanız sol elinizde zorlanıcaksınız solak olduğunuzda sağ elinizde zorlanıcaksınız.Bu yüzden keman standart olarak sağlak çalınır.Yani tuşe (notaları bastığımız yer)sol elimizde olacak.Bu şekilde belli bir süre sonra eliniz alışacak ve zorlanma gibi bir şey kalmayacaktır.

Büyük orkestralarda solak kemancılar yoktur.Çünkü oturma planı sistemi bozulur.

Bizler bu konuyu detaylıca inceleyip uluslarası makaleler de okuyup öğrendikten ve eğitmenlerimiz ile mukayese ettikten sonra bu başlık altında sizler ile paylaşıyoruz.

TÜRK MÜZİĞİ AKORDU İLE BATI MÜZİĞİ AKORDU NEDEN FARKLIDIR?

Keman kursu İzmir olarak en çok merak edilen sorulardan biri olan Türk Müziği keman akordu ile Batı Müziği keman akordunun neden farklıdır sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.
Keman köken olarak bir batı müziği enstrümanıdır. Saray musikisinden günümüze kadar Türk Müziğinde de keman çokça kullanılmıştır. Türk Müziği icra edilmeye başlandığı zamanlarda kullanılan keman akordu, Batı Müziğinde kullanılan keman akorduna göre farklılık göstermiştir.
Keman kursu İzmir ile keman kursu almaya başladığınız anda ilk derslerde öğrendiğiniz üzere, Batı Müziğinde keman akordu en kalın telden itibaren; ilk tel; Sol notası, ikinci tel; Re notası, üçüncü tel; La notası, dördüncü tel; Mi notası şeklindedir.
Türk Müziğinde kullanılan keman akordu ise 4 şekilde farklılık göstermektedir;
1. Sol – Re – La – Re
2. Sol – Re – La – Mi
3. Do – Sol – Re – La
4. Do – Sol – Re – Sol
Türk Müziğindeki bu dört akort nev’i içerisinde en yaygın olarak kullanılan akort;
Sol – Re – La – Re olanıdır.
Türk Müziği keman icracılarının en ince teli Mi notası yerine Re notasına akort etmeleriyle bu farklılık oluşmuştur.

Keman icracılarına neden bu yöntemi tercih ettikleri sorulduğunda ise;
• Türk Müziğinde kullanılan makamlar içerisinde en önemlisi olan Re (neva) perdesinin makam seyri boyunca sıklıkla kullanılması,
• Türk Müziğinde kullanılan makamların estetik olarak son derece önemli olduğu ve bu estetikliği sağlayan kaynağın Re perdesi olması,
• Türk müziğinde var olan birçok makamın olması gerektiği gibi icra edilebilmesi için akort farklılığının olması gerektiği şeklinde açıklama yapmışlardır.
Keman Kursu İzmir olarak bizler, keman kursu almak isteyen öğrencilerimize hangi makamda eser icra etmek ve hangi makamda ilerlemek istediklerini soruyor, eğitim programımızı ona göre belirliyoruz. Keman Kursu İzmir alanındaki eğitmenlerimiz ile keman, müzik ve sanat hakkında merak ettiklerinizi cevaplamaya devam edeceğiz. Sizlerde aramıza katılmak isterseniz 0542 696 83 03 numaralı telefondan ücretsiz deneme dersi için randevu talep edebilir, ayrıcalıklı eğitimlerimizden faydalanabilirsiniz.

Keman çalmak için  yaş sınırı var mıdır?

Keman çalmak için yaş sınırı kesinlikle ve kesinlikle yoktur. Sizlerden istediğimiz, eğitmenin sizler için planlandığı plan programa bağlı kalmanız olacaktır. Hobi olarak keman çalmak isteyen, sanatın bir ucundan tutup huzur aramak isteyen herkes Keman kursu İzmir de derslere başlayabiliyor.

keman kursu izmir

İzmir keman kursu özel (birebir) eğitim alacağınız için dersler sizlerin müsaitlik zamanlarınıza göre ayarlanabiliyor. Kullandığımız eğlenceli metodlar ile sıkılmadan, zorlanmadan keyif alarak devam edebileceksiniz.

Sabah erken saatlerde işe gidip akşama kadar yoğun ve stresli iş ortamından sizleri uzaklaştırarak stres atmak ve bir hobi edinmek için bizleri arayabilirsiniz.

En Kısa Sürede Keman Çalmanın Püf Noktaları

İzmir Keman Kursu olarak vereceğimiz bazı ipuçları ile daha kısa sürede keman çalabileceksiniz. Kemanı tutuştan, parmaklarınızı basış şeklinize ve yay tutuşunuza kadar hepsi kısa sürede keman çalmanıza yarayacaktır.

   Gam Yapın !

Gam:Bir notadan başlayıp sıra ile belirli bir tempoda sesleri tekrar  etmektir.Örneğin sol telinde boş sol den başlayıp la – si – do- re – mi – fa – sol şeklinde devam etmelisiniz. Önemi; ne kadar çok gam yaparsanız sesleriniz o kadar temiz gelir.

   Nota Sürelerini Öğrenin !

Nota sürelerini öğrenmeniz çalacağınız eseri daha erken çıkarmanız da mükemmel bir ipucu olacaktır.Müzikte nota demek diye düşünürsek güzel şarkılar çalmak için mutlaka nota öğrenmelisiniz .

Bu süreçte nota öğrenmeyi kabul etmeyip kulaktan çalacağınız eser doğru şekilde olmayacaktır. 5 ayda notasız çalacağınız eser sayısı 5 ise notalı çalacağınız eser sayısı 20 dir. Notanın keman üzerinde ki etkisini bu şekilde anlatmak daha doğru olacaktır.

   Kemanı Kutuya Koymayın !

Evde keman çalışmanız için sürekli gözünüzün önünde olması gerekmektedir.Kutudan çıkarıp yastığını takmak vs gözünüzde büyür ve ertelersiniz.

    Metronom İle Çalışın ?

Şarkı çalışırken belirli tempoda çalışmanız ve bu notaları bu süre içerisine sığdırmamız daha hızlı çalmanıza yarayacaktır.Telefonlarınıza yükleyebileceğiniz metronom ve akort cihazı sizlerin işine yarayacaktır.

   Akort Cihazı İle Çalışın

Evde tek başına çalışırken sizlere yardımcı olacak en güzel hoca akort cihazı olacaktır. Sesleri doğru veya yanlış çalmanızı gösterecek olan bu cihazı sürekli olarak nota sehpanızda açık bulundurmanız sizlerin daha hızlı eser çalmanızda başrol oynayacaktır.

Kemana yeni başlayanlar hangi kemanı almalı?

Karşıyaka’da uygun fiyatlı keman kursu için doğru adrestesiniz.

Öncelikle sizler İzmir keman kursu eğitimlerine başladığınızda da ilk derste sizlere keman aldırmak istemiyoruz. Ayrıca İzmir keman fiyatları olarak sizlere önerimiz şu olacaktır;Yeni başlayanlar olarak çok profesyonel bir keman almanıza gerek yoktur.Kursumuzun sizlere sağladığı kemanı rahatlıkla kullanabilirsiniz. İlk dersiniz sonunda kendinizi nasıl hissettiğinizi, sevip sevmediğiniz hususunda istişare yapıyoruz. Daha sonrasın da keman eğitmenimiz ile görüşüp bütçenize göre keman alıyoruz.

” Unutulmamalıdır ki aynı marka ve modelde ki iki keman arasında dahi  bir çok fark vardır.

Keman Teli Nasıl Değiştirilir ?

Keman kursu İzmir de bugün sizlere keman teli nasıl değiştirilir ? Keman teli değiştirmek zor mudur ? Nelere dikkat etmelisiniz ? gibi soruların cevaplarını yanıtlama çalışacağız. Satın alınan kemanların üzerinde ki fabrikasyon olan tel zaten kalitesiz teller olduğunda zaman içinde çaldıkça deforme oluyor.

Günde yarım saat çalıştığınızı var sayarsak ortalama 6 ayda bir tellerinizi yenilemeniz gerekmektedir.Özellikle reçine olan tellerinizi bez yardımıyla silerken tellerin üzerinde ki çelik sarmalı zedeleyerek keman sesinden uzaklaştırıyoruz.

 •     Peki Tel Değiştirmek Zor Mu ?

Aslında keman teli değiştirmek zor değil sadece bir kaç kez hata yapmanız gerekmektedir.Hata yaparak öğreneceksiniz ama şunu da unutmayalım zor ve karışık bir şey değildir.Sadece sıra sıra değiştirerek kolay şekilde halledebilirsiniz.Öncelikle sol telinden başlayarak eski olan sol telini değiştiriyoruz.

Sol telinin takılı olduğu burguyu gevşeterek teli burgudan çıkarıyorum.Sonrasında aşağıda ki fix dediğimiz küçük burgudan teli çıkarıyoruz.

Yeni teli takarken önce sol telini burgunun içinde bulunduğu delikten geçiriyorum.Telin üzerinde renkli kısım bitene kadar burguyu sıkarak renkli kısmı bitirene kadar çeviriyorum.Sonrasında alt tarafta fix dediğimiz yere geçirip azcık sıkıyorum.Bunu diğer teller de de uygulayabilirsiniz.

Keman kursu Karşıyaka olarak amacımız keman ile ilgili bilgilerinizi yenilemek bunun yanı sıra basit işlemler için para vermenizi istemiyoruz.Bu ve bunun gibi yazılarımız devam edecek.

Keman da  Fix Kullanımı 

İzmir keman kursu içeriğinde keman çalımı aşamasında akort yapmayı da öğrenmeniz gelişiminiz açısından çok önemlidir.Bu süreçte akortsuz keman çalmak sizlerin şarkı çalma süresini bir hayli uzatacaktır.

Eğitmenlerimiz sizlere temel keman çalma kurallarını gösterdikten sonrasında akort nasıl yapılır bu konu üzerinde duracaktır.

 • Fix Nedir ?

Fix ;keman üzerinde bulunan 4 adet küçük vida sistemi ile çalışan küçük burgulardır. Keman köprüsü ile keman kuyruğu arasında bulunur.

Öncelikle burgulardan akort yaptıktan sonra küçük akort kaymalarını fix dediğimiz küçük burgulardan yapabilirsiniz.Burgular kadar riskli değildir. Fixler ile akort yaparken tel kopmaz.

Önemli :Her zaman öncelikle yukarıda ki burgulardan akort yapmaya başlamalısınız daha sonra fixlerden yapmalısınız.

Ana burgulardan her hangi bir teli 1 tur çevirmenize karşılık fixleri 10 tur çevirmeniz gerekecektir.Bu da hem zaman hem de gereksiz eziyet olacaktır.Belirli zaman sonra fix yatakları bozulabilir.

Komşuları rahatsız etmeden nasıl keman çalışabilirim?

Keman çalarken alt komşunuzun yukarı doğru vurmasını veya üst komşunuzun aşağıya inip ” -yeter artık ” diyerek hevesinizi kırmasını istemiyoruz.

Peki çözüm?

Çözüm olarak kemanın ne yazıkki bir ses düğmesi bulunmamaktadır.Bunun yerine köprüye takılan susturucular mevcuttur .

Keman susturucuları ile keman sesini % 70 oranında azaltabiliyoruz. Bu susturucular kemanınızın köprüsüne takılarak kullanılıyor. Plastik ve demir olanları mevcut.

Plastik olan susturucular daha kullanışlıdır.Bu susturucuları kullanarak  rahatça evde  keman çalışabilirsiniz.

Bu susturucular piyasa 20 ile 50 tl arasında satılmaktadır.Deneyimlerimize dayanarak şunu söyleyebiliriz ki plastik olan keman susturucuları   sesi daha fazla emip daha az çıkmasını sağlıyor.

Keman yastığı nedir nasıl kullanılır önem nedir?

Keman çalarken, bedeninizin duruşu, kemanı tutuşunuz ve buna benzer bir çok önemli nokta hayati önemi vardır.

Yanlış durumda, yanlış pozisyon ile kireçlenme, boyun düzleşmesi ve boyun rahatsızlıkları olayı yok denecek kadar az olsa da bizler yinede ne olur ne olur diyerek kemanı yastıksız çalmıyoruz. Keman çalarken boynumuzu düz tutacak şekilde alıştırmalıyız .

Bu sayede elinizde keman olmadan vücudunuz ve boynunuz nasıl normal duruyor  ise yastık takılı bir kemanı tutarken de bu şekilde durarak sağlıklı bir keman pozisyon pozisyonu elde edilebilir.

Keman çalmak zor mudur?

Keman kursu İzmir  eğitimlerine başlamadan önce aklınızdan  fazlaca soru geçmesi çok normal diyebiliriz.Bir çok internet  sitelerine girip  yorumlar okuyup kemanın kolay mı zor mu burada sizlerin neler beklediğini merak ediyorsunuz.

Düzenli egzersizler ile günlük tekrarlar yaparak hızlı bir şekilde kemanda ilerleyebilirsiniz.Keman çalmayı her ne kadar hobi olarak düşünseniz de bu enstrümanı hayatınıza almanız gerekiyor.

Peki Ne Kadar Süre Çalışmalıyım ?

Günde yarım saat ile bir saat arasında düzenli çalışarak istediğiniz çalma şekline ulaşabilirsiniz.Bu süreyi sizlerin belirlemesi daha doğru olur.Çünkü sosyal yaşamda nelere zaman ayırmanız gerektiğini sizler bizlerden daha iyi biliyorsunuz.

İlk 1 ayı atlattıktan sonra keman güzel sesler çıkaracaksınız ve tarifi zor bir huzur sizleri bekliyor olacak bundan emin olabilirsiniz.

Keman Çalmak İçin Yaş Sınırı Var Mı ?

Keman kursu İzmir sayfamız da merak edilen en önemli sorulardan bir tanesi ise keman çalmak için geç mi kaldım veya kemana kaç  yaşında başlamalıyım ? gibi sorulardır.

Keman yapı itibari ile perdesiz ve çalması bir nebze meşakkatli enstrümanlar arasında yer almaktadır. Yurt dışında ki keman eğitimlerine çok fazla önem vermektedirler.Klasik müziğin çok fazla benimsendiği Avrupa ülkelerinde bireyler küçük yaşlarda çocuklarını kurslara göndermektedirler.

Genel olarak keman çalmaktan ziyade enstrüman çalmaya küçük yaşlarda başlanılması önerilir. Fakat bu bir zorunluluk değildir.Sosyal medyada çokça karşınıza çıkmıştır.Eli olmayan kolu olmayan insanların harika enstrüman çalmalarına şahit olmuşuzdur.

Keman kursu Karşıyaka olarak bizler de keman kursuna başlarken herhangi bir yaş gözetmiyoruz.Esas olan sizlerin istemesidir.Yılların verdiği yoğunluk ve yorgunluğu atmanız için doğru zaman şuan ise şimdi başlayabilirsiniz.

Siz sadece isteyin gerisini biz hallederiz.

Öğrenci Kemanını El Yapım Keman Yapmak

İzmir keman kursu içeriğinde keman tellerinin öneminden bahsediyoruz.Bir kaç küçük müdahale ile başlangıç kemanından daha iyi ses çıkarmanın yollarından bahsedeceğiz.

Keman tellerinin çıkan ses üzerinde bir etkisi var mıdır ? Yoksa kemanın ağacının mı kaliteli olması gerekir ? Bu soruların cevaplarını vererek sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Öğrenci kemanlarının üzerinde fabrikasyon teller dediğimiz markası olmayan sadece çelik malzemeden üretilen teller vardır.Bu teller kemanınıza takıldığı için bu sesler sizleri rahatsız edecektir.Sizler doğru teknikle yay çekmenize rağmen çıkan ses gıcırtılı olacaktır.

 • Bütçeniz Yetmeyebilir !!!

Tam profesyonel bir keman almaya bütçeniz yetmeyebilir.Çünkü tam el yapımı kemanlar üç -dört bin tl olarak satılıyor.Öğrenci kemanına yapacağımız  bir kaç müdahale ile sesini değiştirebilirsiniz.Bir tık daha güzel hale getirebilirsiniz.

Öğrenci kemanı aldınız ve kısıtlı bir bütçe ile neler yapabilirsiniz ?

 • El yapımı köprü takmalısınız !

Kemanın ergonomik yapısı gereği sesi keman gövdesine ileten tek yer köprü dediğimiz malzemedir.Bu ağaç ne kadar eski ve kuru olursa ses o kadar gür ve berrak çıkar.Dünyaca ünlü keman köprüsü üreten Aubert keman köprüleri piyasa 50 tl civarında satılmaktadır.Hayati öneme sahip müdahalelerden bir tanesidir.

 • Telleri Değiştirmelisiniz !

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kemanın üzerinde fabrikasyon sıradan teller bulunmaktadır.Bunları hemen söküp atın.Bu tellerin yerine thomastik, pirastro gibi çelik üzerine gümüş kaplamalı tel alabilirsiniz.Piyasa fiyatları 150 -200 tl arasındadır.

Kemanınıza bu iki hayati öneme sahip parçalara müdahale ederseniz arada ki farkı muhakkak hissedersiniz. Bir el yapımı kadar olmasada eskisinden çok daha iyi olacağının sözünü verebiliriz. Keman kursu İzmir sizler için araştırmaya devam edecek.

Keman Telleri Nasıl Üretilir ?

      Keman Kursu İzmir ilebugünkeman tellerinin hangi malzemeden nasıl üretildiğini araştırdık.

 • Gerçekten kedi bağırsağından mı üretiliyor?

Ortaçağda İtalyan Luthierler (keman ustaları)  kedi bağırsağının daha iyi ses çıkardığına inandıklarından kedi bağırsağının kurutulmasından sonra belirli işlemlerden geçirerek keman da kullanırlardı.

Zaman ilerledikçe kedilerin bu şekilde katledilmesinin uğursuzluk getirdiğine kanaat getirerek koyun bağırsağı kullanmaya başladılar.

Teknoloji  ile beraber artık çelik hayatımıza girdiğinden bu yana keman telleri çelik malzemesinden yapılıyor.Fakat Arp telleri hala bağırsaktan yapılıyor.Ama kedi bağırsağı değil 🙂

Belirli kalınlıktaki çelik, işlemden geçirilerek titreştiğinde  sol – re – la – mi frekanslarını verecek şekilde ayarlanır. Sonrasında ise gümüş yada alüminyum ile üzeri sarılarak bugünkü halini almıştır.

Keman Kursu Karşıyaka olarak bizler gün geçmeden sizlere yeni konular, yeni icatlar ve merak edilen her konuyu burada yazmaya devam edeceğiz .

Kemanımı Akort Edemiyorum ?

İzmir keman kursu öğrencilerinin en fazla sorulan sorulardan bir tanesi ise  kemanın akortsuz olması ve akort kaçırması ile ilgili sordukları sorulardır.Özellikle ilk dersler de kemanın akortsuz olması ve sizlerin akort yapamaması biraz can sıkıcı olabilir.

Kaya Sanat Akademi olarak eğitmenlerimiz sizlere ilk derslerden akort yapmak için gerekli olan programı yükleyip keman akordunu anlatmaktadır.Belirli dönemlerde ise yani başlayan öğrencilere keman akordu adı altında workshoplar yapılmaktadır.Sizlerin akortsuz keman çalmasını istemiyoruz.

Belli bir süre sonra yavaş yavaş eğitmenimiz gözetimin de akort yapmaya başlıyoruz.

Her kemanın akordu bozulur. Bu çok ama çok normaldir. Çok pahalı kemanların da akordu bozulur. Bu yüzden kemanım da sorun var diye düşünmeyin. Fakat çok çok kötü kemanlarda vardır. Akort tutmayan bunları da zaten eğitmenimiz sizlere aldırmayacaktır.

Keman kursu Karşıyaka olarak sizlere daha fazla bilgi vermek istiyoruz.

Telefonlara Yüklenen Keman Akort Programları

Keman kursu İzmir de akort yapmak için kullanılan programlardan bahsetmeye çalışacağız.Bu programlardan hangileri pratik ,hangileri ücretsiz bu programları listeleyerek daha  kolay akort yapabileceğinizi düşünüyoruz.

İos işletim sistemi içerisinde bulunan programlar genelde android işletim sisteminde de bulunuyor.Ücretli uygulamalara gerek olduğunu düşünmüyoruz.Telefonlara akort cihazları yüklenmeden önce müzik marketlerde akort cihazları satılırdı.Fakat şuan için bunlara gerek yok.

Keman kursu İzmir olarak bu programları sizler için araştırdık . Kullanışlı olarak pratik bir program olan ‘ Tuner  Lite’ programını kullanabilirsiniz.Ayrıca  g-strings , n-track akort cihazları da gayet sorunsuz akort yapmanıza yardımcı olacaktır.

Akort yaparken dikkat etmeniz gerekenleri üst yazımızda anlatmıştık.

 Başlangıç Kemanlarının Fiyatları Nedir ?

Keman Kursu İzmir içeriğinde sizlere keman fiyatlarından bahsetmeye çalışacağız. Başlangıç yani Öğrenci Kemanı olarak adlandırdığımız kemanların fiyatları hakkında  kısa kısa bilgilendirme notları yazalım istedik.

Öncesinde herhangi bir keman geçmişiniz yok ise keman kursu olarak ilk deneyime sahip olacaksanız başlangıç kemanı yani öğrenci kemanı almanızda fayda var.

Başlangıçta çok kaliteli keman alsanız da aradaki ses farkını çok hissetmeyeceksiniz. Bu yüzden öğrenene kadar başlangıç kemanıyla devam etmesini biz eğitmenler öneriyoruz.

 • Fiyat ?

Keman fiyatları belirlenirken sürekli olarak dolar kuru baz alınır. Ülkemiz de bu kur sürekli değiştiği için keman fiyatlarıda sürekli değişiyor. Yüzeysel olarak 400 tl ile 700 tl arasında fiyatları değişmektedir. Bu kemanlar sizler 2 yıl gibi bir süre için idare etmekle birlikte sizlerin çalışma sıklığı ile 1 seneye de inebilir. Bu süreyi siz öğrenciler belirler.

 • Ne Zaman Değiştirmeli ? 

Zaman ilerleyip sizler derslerinizde belli aşamayı katettikten sonra yeni keman ihtiyacı duyacaksınız. Bu süreçte de eğitmenlerimiz sizlere en başında olduğu gibi son ana kadar yardımcı olacaklar. Alacağınız yeni kemanın bütçesini sizler belirleyerek eğitmenlerimiz bu bütçe içerisinde en kaliteli olanı seçeceklerdir.

Keman Kutuları 

Keman Kursu İzmir sizler için havalı mı havalı keman kutularını inceliyoruz.Günümüzde keman çalmak ne kadar hobi olarak yapılsa da insanın doğasında yaptığı bir beceriyi göstermek yatıyor.

Standart keman kutularını hepimiz biliyoruz. Kalından inceye gelen, simsiyah bir kumaşa sarılı sıradan bir kutu olarak keman alırken yanında verdikleri kutudur.

 • Peki Keman Kutusu Kemanınız İçin Ne Kadar Önemli?

Keman kutuları keman sağlığınız için hayatı öneme sahiptir. Çünkü kemanı taşırken sırtınızda veya elinizde sağa sola çarptığınız da zarar görme ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden içerisinin olabildiğince darbeleri önleyici bir maddeden yapılması çok önemlidir.

Teknolojinin gelişmesi ile keman kutusu yapımı da çok daha ucuz rakamlara elde etmek mümkündür. Ülkemizde her ne kadar bu sektör gelişmemiş olsa da bizler de bu şekilde güzel keman çantası taşımaktan neden mahrum kalalım ki?

Yurt dışında ki keman sitelerinden sipariş vermek çok sağlıklı olmayabilir.Ülkemize girdiğinde keman kutunuzun elinize sağlıklı şekilde ulaşacağından bizler emin olamıyoruz.Kargo şirketlerinin ürünlere hassas davranmamasından dolayı zarar görebilir.

 • Bu Güzel Keman Taşıma Çantalarının Fiyatları Ne Kadar ?

Keman kursu izmir olarak keman kutusu fiyatlarını araştırırken hangilerinin daha dayanıklı olduğunu hangilerine ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini inceleyerek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Keman satın alırken yanında verilen keman taşıma çantası standart olandır.

Karbon fiber olarak üretilen keman çantalarında genel olarak daha ucuza mal edilip yüksek ücretlere satışını yaparlar.Ortalama 500 ile 1000 lira arasında bir bütçe ayırarak bu güzel keman çantalarına sahip olabilirsiniz.

Reçine Nedir ?

Kemanınızın kutusunda minik bir arkadaş vardır.Kendisi küçük olmakla beraber önemi çok büyüktür.Onsuz ne yazık ki kemanınızdan ses çıkaramazsınız.Reçine arşeye sürülen arşenizde ki kıllara yapışkan bir özellik kazandırarak tellerden ses çıkarmanızı sağlar.Marka ve fiyatları değişkenlik gösterebilir.

Çok üst düzey bir reçine almanıza gerek yoktur.Keman kutusundan çıkan reçine ile idare edebilirsiniz.

Keman kursu İzmir içeriğinde bahsederken reçineden de bahsetmeden geçmek istemedik.Sert zemine düşürmemeye dikkat edin çünkü çok hassas olduğu için çok çabuk dağılırlar.

Keman Nasıl Temizlenir ?

Keman kursu İzmir derslerine başladıktan sonra güzel güzel keman çalışıyorsunuz.Keman çalışırken elleriniz terleyebilir ve teller üzerinde oksit birikebilir.Teller üzerinde ki oksit hem telin ergonomik yapısını bozar hem de daha kalın tok ve kapalı ses çıkmasına neden olur.

Ayrıca arşeye sürdüğümüz reçine tozları telde bir katman olmasına neden oluyor.Bunun yanı sıra dökülen tozlar kemanınızın gövdesine de yapışabiliyor.

 • Peki Çözüm Nedir ?

1.Çözüm-  Mikrofiber  bir bezi çok çok az su ile nemlendirerek gövdeyi ve telleri temizlemeniz yetecektir.

2.Çözüm – Piyasada, müzik marketlerin de enstrüman temizleme ilacı veya enstrüman temizleme cilası gibi ürünler satılmaktadır.Bu ürünlerden de seçebilirsiniz.

Kolonya ve alkolü yüksek kimyasallar kemanınızın cilasını kabartarak geriye dönülmez sonuçlara neden olabilir.Bu yüzden gayet basit ve fazla yormadan yukarıda belirttiğimiz şekilde sorununuzu çözebilirsiniz.

Nemli bezi kemanınızın tuşesine çok fazla değdirmiyoruz.Önemli olan tellerdeki oksiti temizlemektir.Unutmayın tuşe (parmaklarımızı bastığımız siyah zemin ) de bir ağaç ve şişmesi kabarması olağan olan kemanın bir parçasıdır.

En Kolay Çalınan Keman Parçaları Nelerdir ?

Keman kursu İzmir  ile dersler sırasında hangi şarkıların daha kolay çalınacağının listesini yapıyoruz.Herkes kısa sürede keman çalarak mutlu olmak ister.Biz eğitmenler de bu konuda sizlere yardımcı olarak daha hızlı şekilde öğretmek sizleri mutlu ederek  bizlerken bizler de mutlu oluruz.

Keman her ne kadar uzun süreçler de sonuç alınan bir enstrüman olsa da daha  fazla ilgi ile özel ders içerisinde sizler ile daha fazla ilgilenerek hızlı şekilde keman öğrenmeniz için hiç bir engel yoktur.

Keman kurslarında ilk olarak la ve re telleri öğretilir.Bu teller de bazı egzersizler yapılarak sizlerin kemana ve arşeye hakim olmanızı sağlamaya çalışırız.

 • Hangi Şarkıdan Başlıyoruz ?

İlk olarak re ve la tellerini bitirdikten sonra “fikrimin ince gülü” ile güzel bir giriş yapabilirsiniz.Sonrasında “Duydum Ki Unutmuşsun Gözlerimin Rengini” şarkısı ile devam edebilirsiniz.

 • Biraz daha ilerledikten sonra ?

Swan Like ile batı müziğine adım atabiliriz.Bu eser dünyaca ünlü müzisyenlerin keman ve piyano sanatçılarının çalmaktan çok zevk aldığı ölümsüz eserlerden bir tanesidir.

Ortalama 2 aylık olduktan sonra daha uzun soluklu eserler çalmanızı öneririz.Kendiniz evde de zaman ayırdıktan sonra çok çok güzel bir teknikle keman çalmanız kaçınılmazdır.

-Love Story

-Yiğidim Aslanım Burda Yatıyor

-Kalinka

-My Way

-40.Senfoni

Keman Kursu İzmir olarak yaptığınız araştırmalar sonunda gittiğiniz kursta ilk 2 ayda çalacağınız  eserleri listeledik.Bu zorlukta daha fazla şarkılar listelenebilir.

Keman Burgularının Kaymaması İçin ?

Akort yaptığınız halde burguların tutmaması kayması akort yapamaz hale getirip sizleri canınızdan bezdirebilir.İzmir keman kursu olarak bir kaç basit yöntemle bu dertten kolayca kurtulabilirsiniz.

Başlangıç olarak ailelerimiz ve yetişkin kursiyerlerimiz öğrenci kemanı almaktadırlar.Öğrenci kemanlarının neredeyse tamamı çin malı olduğundan fabrikasyon olarak imal edilir.Kaliteli kemanlar da burgu abanoz olduğundan kayma yaşanmaz.

 • Peki tutmayan burgular için neler yapılabilir?

Öncelikle keman kursu İzmir olarak sizlere bir kaç ipucu ile bu sorunun üstesinden nasıl geleceğinizi anlatalım.

Öncelikle bu işlemler akort yapmayı öğrendikten sonra yapmanız önemlidir.İlk aşamalarda çare olmasada burguyu içeriye doğrusu bastırarak çevirmeyi deneyebilirsiniz.Bu geçici bir çözüm olup belli yerden sonra işe yaramayacaktır.Kökten çözüm nedir derseniz ?

Öncelikle sol telini çıkararak kurşun kalem ile kemanınızın içine giren kısmı kalemle karalıyorsunuz.Sonra teli takıp akortluyorsunuz.Böylelikle burgu geriye salmayacaktır.Bu işlemi sırasıyla re -la ve mi telleri içinde uygulayarak sorunu çözebilirsiniz.

Keman İçin Müzik Kulağım Var Mı ?

Keman kursu İzmir içinde bulunan Kaya sanat Akademi de deneme derslerine geldiğinizde öncelikle neden keman çalmak istediğiniz sorulur.Sizleri daha iyi yönlendirmek amacıyla öğrencimizle küçük bir anket yapmak her zaman sizler ve bizler için çok faydalı olmuştur.

Deneme dersi içeriğinde bizler için önemli olan en temel konu ritm kulağıdır.Küçük kalıplar ile küçük ritimler sorarak ritim kulağını test ederiz.Bu test sonucunu eğitmenlerimiz olumlu olumsuz olarak objektif şekilde sizlerle paylaşıyor.Çocuğunuz müziğe yeteneği olmayıp çok güzel resim yapabilir.Bizler sizler adına bunları da düşünmek zorundayız .

Keman kursu İzmir de derslere başlamadan önce ücretsiz deneme derslerimiz içeriğinde ritm testi bunun yanında keman tutuş yay tutuş gibi pratik 20 dakikalık bir des yapılır.Konusunda tecrübeli eğitmenlerimiz bu süre içerisinde öğrencimizin durumunu sizlerle paylaşarak sonuca ulaştırırlar.

0542 696 83 03 numarasını arayarak ücretsiz deneme dersi talep edilebilirsiniz. Bu sayede en doğru kararı verebilecek ve bilinçli şekilde keman kursuna başlayabileceksiniz.

Peki Kaya Sanat İzmir Keman Kursları Nerede?

Kaya Sanat Akademi, İzmir’in güzide semti Karşıyaka’da bulunuyor. Herkesin ortak buluşma zamanı! Siz de çok geçmeden bu sanat ailesini ve keman kursu almanın ayrıcalıklarından hemen faydalanmak için 0542 696 83 03  numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
WhatsApp Destek Hattı
👋 Size nasıl yardımcı olabilirim?